D.U.K.

Elektroninės eismo įvykio deklaracijos pildymas
Ką daryti, jei neturiu popierinės eismo įvykio deklaracijos?

Patekti į eismo įvykį niekam nėra malonu, tačiau jeigu jau taip atsitiktų, vietoje popierinės eismo įvykio deklaracijos rinkitės elektroninę deklaraciją draudimoivykiai.lt.

Norint atidaryti el. paštu gautą eismo įvykio deklaraciją reikalingas slaptažodis. Koks jis?

Slaptažodis – deklaruojant nurodyto asmens kodo ar vairuotojo pažymėjimo 6 paskutiniai skaitmenys.

Ką daryti, jei sėkmingai baigus pildyti el. deklaraciją nerandu jos el. pašto dėžutėje?

Laiškas su deklaracija bei kita naudinga informacija buvo išsiųstas iš karto po deklaracijos užpildymo (deklaracijoje nurodytu el. pašto adresu).

Jei laiško negavote, gali būti, kad  el pašto sistema jį klaidingai pažymėjo kaip brukalą ir patalpino į reklamų, šlamšto (arba spam) dėžutę. Paieškokite mūsų laiško ten.

Kaip teisingai įvesti savo adresą?

Vesdami adreso laukus neprivalote vesti informacijos kokia nors nustatyta eilės tvarka. Veskite taip, kaip Jums patogu, kol iššokančiame sąraše rasite tikslų savo adresą. Pasirinktas adresas turi būti pilnas, t.y. turi būti nurodytas namo numeris ir jei yra, buto numeris.

Kaip patikrinti ar kitas eismo įvykio dalyvis pateikė teisingus duomenis?

Prieš pasirašant eismo įvykio deklaraciją, programėlė pateiks visus nurodytus eismo įvykio dalyvių duomenis. Paprašykite kito vairuotojo parodyti savo asmens dokumentą ir įsitikinkite, kad asmens duomenys įvesti teisingai.

Kaip pasirašyti pabaigus deklaruoti eismo įvykį?

Pasirašykite pirštu ekrane tam skirtoje vietoje arba naudokite išmaniojo įrenginio pieštuką.

Policija patarė eismo įvykį deklaruoti programėle DRAUDIMOĮVYKIAI.LT. Kas turi joje pildyti duomenis – kaltininkas ar nukentėjęs asmuo?

Eismo įvykį programėlėje deklaruoti gali tiek kaltininkas, tiek nukentėjęs asmuo. Deklaruoti galima tiek vienu, tiek dviem išmaniaisiais įrenginiais.

Ar galima saugiai išbandyti elektroninio deklaravimo programėlę?

Taip. Bandymams yra paruošta Demo versija, kurią rasite pasileidę programėlę. Demo versija yra pilnai funkcionali, tik pabaigoje duomenys nebus išsaugoti ir nebus perduoti draudimo bendrovei.

Eismo įvykio deklaraciją reikia pildyti vienu ar dviem įrenginiais?

Galima pildyti tiek vienu, tiek dviem išmaniaisiais įrenginiais. Pildant deklaraciją dviem įrenginiais kiekvienas vairuotojas užpildys savo duomenis, o programėlė, atpažinusi eismo įvykio dalyvių transporto priemones, susies juos į vieną bendrą dokumentą.

Išmanioji programėlė
Kodėl negaliu užsiregistruoti programėlėje DRAUDIMOĮVYKIAI.LT, nors ir turiu Smart-ID?

Paskyros sukūrimui yra reikalingas kvalifikuotas Smart-ID parašas. Jeigu Jūsų turimas parašas yra Smart-ID Basic lygio, galite jį paversti kvalifikuotu Smart-ID parašu. Kaip tai padaryti skaitykite čia.

Kaip prisijungti prie programėlės DRAUDIMOĮVYKIAI.LT?

Norėdami prisijungti prie programėlės DRAUDIMOĮVYKIAI.LT, pirma, turite užsiregistruoti. Užsiregistruoti galima naudojant mobilųjį parašą arba kvalifikuotą Smart-ID (jį nemokamai galite gauti artimiausiame savo banko padalinyje). Užsiregistravus sukuriama DRAUDIMOĮVYKIAI.LT paskyra, kurią rekomenduojame iškart papildyti gyvenamosios vietos bei el. pašto adresu ir išsaugoti. Savo paskyrą galite susieti su jau turimomis Facebook ir Google paskyromis arba, patvirtinę elektroninio pašto adresą, galėsite prisijungti su pasirinktu slaptažodžiu.

Kaip užsisakyti priminimus apie draudimo dokumentų galiojimo pabaigą?

Tai galite padaryti prisijungę prie savo DRAUDIMOĮVYKIAI.LT paskyros. Skiltyje Mano duomenys pažymėkite, kad norite gauti tokius pranešimus.

Kada gausiu pranešimą apie draudimo dokumento galiojimo pabaigą?

Įjungus tokį programėlės nustatymą priminimą gausite paskutinę draudimo dokumento galiojimo dieną. Taip pat, būsite informuoti, kai draudimo dokumentas nustos galioti.

Už kokį laikotarpį galėsiu peržiūrėti savo eismo įvykių ir draudimo dokumentų istoriją?

Galėsite peržiūrėti paskutinių septynerių metų istoriją.

Kokiu būdu gausiu atsakymą į programėlėje užduotą klausimą?

Atsakymą gausite ir galėsite jį peržiūrėti savo paskyroje, skiltyje Pranešimai – kur ir pateikėte klausimą.

Kaip galiu išsisaugoti programėlės ikoną išmaniojo telefono darbalaukyje?

Tai galite padaryti labai paprastai.

Android sistemų vartotojams naršyklė pasiūlys išsaugoti programėlės ikoną išmaniojo telefono darbalaukyje kai tik atversite DRAUDIMOĮVYKIAI.LT puslapį.

iOS sistemų vartotojams reikės atlikti šiuos veiksmus:

Keliaujantiems į užsienį
Kada žaliąją kortelę turėti būtina?

Vykstant į kitas, Europos ekonominei erdvei nepriklausančias žaliosios kortelės sistemos valstybes, kaip pavyzdžiui, Baltarusija, Rusija. Šiuo atveju, svarbu, kad Jūsų turimoje žaliojoje kortelėje nebūtų išbrauktos tos užsienio valstybės, per kurių teritorijas ketinate važiuoti.

Ar būtina turėti žaliąją kortelę keliaujant į Europos ekonominės erdvės valstybes?

Ne. Įprastinių transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo sutarčių draudimo liudijimai galioja ne tik Lietuvoje, bet ir visose Europos ekonominės erdvės valstybėse bei Šveicarijoje ir suteikia tokią draudimo apsaugą, kokios reikalauja tų valstybių teisės aktai. Vis dėl to žaliąją kortelę turėti patartina, kadangi šis dokumentas tebėra geriausiai pažįstamas kitų valstybių pareigūnams.

Patekusiems į eismo įvykį užsienyje
Kas atlygina žalą dėl eismo įvykio ne Lietuvoje?
  • Jeigu eismo įvykyje nukentėjote nuo vairuotojo, kurio civilinė atsakomybė yra apdrausta, dėl žalos atlyginimo visuomet galite kreiptis tiesiogiai į kaltininko draudimo bendrovę.
  • Jeigu eismo įvykyje nukentėjote nuo vairuotojo, kurio civilinę atsakomybę yra apdrausta:
    • Europos ekonominės erdvės valstybės ar Šveicarijos draudimo bendrovėje, kuri turi atstovą, dėl žalos atlyginimo galite kreiptis į šio draudiko atstovą Lietuvoje;
    • Europos ekonominės erdvės valstybės draudimo bendrovėje, kuri neturi atstovo Lietuvoje, dėl žalos atlyginimo galite kreiptis į mūsų Biurą;
    • Šveicarijos draudimo bendrovėje, kuri neturi atstovo Lietuvoje, dėl žalos atlyginimo galite kreiptis tiesiogiai į kaltininko draudimo bendrovę arba eismo įvykio šalies nacionalinį draudikų biurą;
    • užsienio valstybės draudimo bendrovėje, žalos atlyginimo klausimus turite spręsti su eismo įvykio šalies nacionaliniu draudikų biuru.
  • Jeigu eismo įvykyje, įvykusiame Europos ekonominės erdvės valstybėje, nukentėjote nuo vairuotojo, kurio civilinė atsakomybė buvo nedrausta , tačiau jo vairuota transporto priemonė registruota Europos ekonominės erdvės valstybėje – dėl žalos atlyginimo galite kreiptis į mūsų Biurą.
  • Jeigu eismo įvykyje, įvykusiame užsienio valstybėje, nukentėjote nuo vairuotojo, kurio civilinė atsakomybė buvo nedrausta – žalos atlyginimo klausimus turite spręsti su eismo įvykio šalies nacionaliniu draudikų biuru.
  • Jeigu eismo įvykyje nukentėjote nuo vairuotojo, kurio civilinė atsakomybė buvo nedrausta, tačiau jo vairuota transporto priemonė registruota užsienio valstybėje ar Šveicarijoje – žalos atlyginimo klausimus turite spręsti su eismo įvykio šalies nacionaliniu draudikų biuru.
  • Jeigu eismo įvykį sukėlęs vairuotojas ir jo vairuota transporto priemonė nenustatyta, o eismo įvykis įvyko Europos ekonominės erdvės valstybėje, dėl žalos atlyginimo galite kreiptis į mūsų Biurą.
Kokiomis sąlygomis nukentėjęs asmuo gali pateikti Biurui kaip žalų atlyginimo institucijai Lietuvoje pretenziją dėl žalos atlyginimo?

Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į mūsų Biurą kaip į žalų atlyginimo instituciją Lietuvoje esant šioms sąlygoms:

  • eismo įvykis įvyko kitoje Europos ekonominės erdvės valstybėje arba užsienio valstybėje, kurios nacionalinis draudikų biuras yra žaliosios kortelės sistemos narys;
  • kaltininko, kurio transporto priemonės įprastinė buvimo vieta yra kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje, civilinę atsakomybę apdraudė kitos Europos Sąjungos valstybės narės draudimo įmonė ar filialas (esantys ne Lietuvos Respublikoje);
  • nukentėjęs asmuo nuolat gyvena Lietuvoje;
    • per 3 mėnesius nuo pretenzijos pateikimo datos, kaltininko draudimo bendrovė arba jos atstovas nepateikė motyvuoto atsakymo į pretenziją dėl padarytos žalos, arba
    • kaltininko, kurio transporto priemonės įprastinė buvimo vieta yra kitoje Europos ekonominės erdvės valstybėje, civilinę atsakomybę apdraudė kitos Europos ekonominės erdvės valstybės draudimo bendrovė, kuri neturi atstovo Lietuvoje.

    Taip pat esant kitoms papildomoms sąlygoms, kai eismo įvykis įvyko Europos ekonominės erdvės valstybėje:

    • kaltininko, kurio transporto priemonės įprastinė buvimo vieta yra kitoje Europos ekonominės erdvės valstybėje, civilinė atsakomybė nedrausta;
    • kaltininko transporto priemonės, kuria padaryta žala, neįmanoma nustatyti, jei pagal valstybės, kurioje įvyko eismo įvykis, teisės aktus tokia žala yra atlyginama.
Kokias atvejais Biuras kaip žalos atlyginimo institucija Lietuvoje nutraukia pretenzijos nagrinėjimą?

Dažniausiai pretenzijos nagrinėjimas nutraukiamas tokiais atvejais:

  • atsakinga draudimo bendrovė arba jos atstovas pateikia pagrįstą atsakymą į gautą pretenziją dėl išmokos mokėjimo;
  • nukentėjęs asmuo kaltininką ar atsakingą draudimo kompaniją padavė į teismą dėl žalos atlyginimo;
  • kitos valstybės atsakingos institucijos pateikė informaciją, kad dėl šio eismo įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas ar teismo procesas dėl nukentėjusio asmens veiksmų;
  • kitos valstybės atsakinga institucija pateikia instrukcijas dėl žalos atlyginimo klausimų sprendimo.
Ar nukentėjęs asmuo gali pateikti Biurui kaip žalų atlyginimo institucijai Lietuvoje pretenziją, jei eismo įvykis įvyko ne Europos ekonominės erdvės valstybėje?
  • Gali, tik jeigu kaltininko transporto priemonė registruota ir drausta kitoje Europos ekonominės erdvės valstybėje ir jo draudimo bendrovė neturi atstovo Lietuvoje arba per 3 mėnesius nuo pretenzijos pateikimo datos, kaltininko draudimo bendrovė arba jos atstovas nepateikė motyvuoto atsakymo į pretenziją dėl padarytos žalos;
  • Negali, jeigu kaltininkas nedraustas arba draustas ne Europos ekonominės erdvės valstybės draudimo bendrovėje.
Jei eismo įvykis įvyko ne Lietuvoje, kokios šalies teisės aktais vadovaujantis Biuras, kaip žalos atlyginimo institucija Lietuvoje, administruoja žalas?

Žala administruojama ir sprendimas dėl išmokos mokėjimo priimamas pagal valstybės, kurioje įvyko eismo įvykis, civilinės atsakomybės privalomąjį draudimą reglamentuojančius teisės aktus ir pagal sutarčių, pasirašytų tarp žalų atlyginimo institucijų bei garantinių fondų, nuostatas.

Gavusiems Biuro pretenziją dėl padarytos žalos atlyginimo
Kokiu būdu galima grąžinti dėl padarytos žalos Biuro išmokėtą sumą?

Mokant iš Lietuvos:
Gavėjas: Lietuvos Respublikos transporto priemonių draudikų biuras
Gavėjo kodas: 125709291
Gavėjo sąskaitos Nr.: LT96 7044 0600 0155 8518
Gavėjo bankas: AB SEB bankas
Mokėjimo paskirtis: Bylos Nr.

Mokant iš užsienio:
Gavėjas: Lietuvos Respublikos transporto priemonių draudikų biuras – Motor Insurers‘ Bureau of the Republic of Lithuania
Gavėjo kodas: 125709291
Gavėjo bankas: SEB Bank, Vilnius
SWIFT: CBVILT2X,
Sąskaita: LT15 7044 0600 0155 8521
Mokėjimo paskirtis: Bylos Nr.

DĖMESIO! Laukelyje „Mokėjimo paskirtis“ būtina nurodyti bylos numerį (nurodytas pretenzijoje). Nenurodžius arba klaidingai nurodžius bylos numerį, Jūsų sumokėti pinigai gali būti nepriskirti arba pavėluotai priskirti prie Jūsų bylos. Dėl padarytos klaidos Jums bus siunčiami pakartotiniai reikalavimai (įskaitant ir iš teismo).

Ar gali Biuro išmokėtą sumą už mane grąžinti kitas asmuo?

Taip. Tokiu atveju, mokėjimo paskirtyje būtina nurodyti Bylos numerį (nurodytas pretenzijoje).

Jeigu neturiu galimybės grąžinti visos Biuro išmokėtos sumos, ar galėčiau tai padaryti dalimis?

Kadangi tokie klausimai sprendžiami individualiai – susisiekite su Bylą administruojančiu asmeniu (nurodytas pretenzijoje). Įvertinus Jūsų pateiktą prašymą bei jį pagrindžiančius dokumentus, būsite informuoti apie tokios galimybės buvimą/nebuvimą.

Eismo įvykio metu, priešingai negu nurodyta Biuro pretenzijoje, mano civilinė atsakomybė buvo apdrausta transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybė privalomuoju draudimu. Kaip turėčiau tokiu atveju elgtis?

Apie tokį faktą turėtumėte nedelsdami informuoti Biurą bei pateikti savo teiginį pagrindžiančius dokumentus.

Gavusiems Biuro pareikštą ieškinį
Ar galima sudaryti taikos sutartį iš teismo gavus Biuro pareikštą ieškinį?

Taikos sutartį, šalims sutarus, galima sudaryti bet kurioje proceso stadijoje. Kadangi tokie klausimai sprendžiami individualiai – susisiekite su Bylą administruojančiu asmeniu (nurodytas ieškinyje).

Gavusiems iš teismo Biuro man pareikštą ieškinį ir noriu atsiskaityti – kaip sužinoti tikslią mokėtiną sumą?

Mokėtiną sumą galite apsiskaičiuoti patys (ieškinio suma + žyminis mokestis + ieškinyje nurodytos kitos bylinėjimosi išlaidos bei procesinės palūkanos) arba susisiekti su Bylą administruojančiu asmeniu (nurodytas ieškinyje).

Gavusiems iš antstolio raginimą sumokėti skolą
Ar galima būtų sudaryti taikos sutartį gavus iš antstolio raginimą sumokėti skolą?

Vykdymo proceso metu išieškotojas ir skolininkas turi teisę sudaryti taikos sutartį. Kadangi tokie klausimai sprendžiami individualiai – susisiekite su Bylą administruojančiu asmeniu (nurodytas ieškinyje).

Antstolis išieškojo, mano manymu, didesnę sumą negu esu skolingas Biurui. Kur turėčiau kreiptis?

Turėtumėte nedelsdami kreiptis į atitinkamą antstolį.

Sukėlusiems eismo įvykį su nedrausta transporto priemone
Jeigu esu atsakingas už neapdrausta transporto priemone padarytą žalą, ar apie tai privalau pranešti Biurui?

Taip. Apie žalos padarymą privalote raštu pranešti Biurui per 3 darbo dienas nuo eismo įvykio dienos, priešingu atveju žalos administravimo ir atlyginimo klausimas bus sprendžiamas Jums nedalyvaujant.

Jeigu esu atsakingas už neapdrausta transporto priemone padarytą žalą užsienio valstybėje, kaip tokiu atveju nustatomas žalos dydis?

Žala atlyginama pagal valstybės, kurioje įvyko eismo įvykis teisės aktus. Išimtinai kompetentingas spręsti visus klausimus, susijusius su eismo įvykio valstybėje galiojančių teisės aktų taikymu, civilinės atsakomybės nustatymu bei žalos administravimu – eismo įvykio valstybės nacionalinis draudikų biuras. Taip pat svarbu, kad atlyginama ne tik su nedrausta transporto priemone padaryta žala, bet ir bet ir žalos administravimo mokestis, nukentėjusių asmenų patirtos išlaidas dėl jiems suteiktų teisinių konsultacijų, teismui ruošiamų teikti dokumentų vertimo į valstybinę kalbą išlaidos ir kt.

Besidomintiems draudimo įmokos dydžiu
Kas nustato draudimo įmokos dydį?

Draudimo įmokos dydžius nustato draudimo bendrovės. Nustatydama įmokos dydį, kiekviena draudimo bendrovė vertina dešimtis įvairių rizikos veiksnių, kurių sąrašas nėra apibrėžtas.

Draudimo įmokos dydis tam pačiam draudėjui kiekvienoje draudimo bendrovėje gali ženkliai skirtis.

Pastebėjusiems galimai netikslią informaciją Biuro duomenų bazėje
Sužinojau, jog esu nedraustas, tačiau rankose turiu galiojančius draudimo dokumentus. Ką reiktų daryti?

Pirmiausia pasitikrinkite savo transporto priemonės draustumą čia.

Jei neradote informacijos apie galiojančius draudimo dokumentus, susisiekite su Jūsų turimuose draudimo dokumentuose nurodyta draudimo bendrove ir išsiaiškinkite dėl jų galiojimo. Jei paaiškės, kad Jūsų draudimo dokumentai yra galiojantys, reikalaukite kuo skubiau perduoti duomenis apie juos į Biurą.

Sužinojau, jog esu nedraustas, tačiau rankose turiu galiojančius draudimo dokumentus. Ką reiktų daryti?

Susisiekite su draudimo bendrove, kuri administruoja žalą dėl tokio eismo įvykio ir išsiaiškinkite kodėl yra pateikiama netiksli informacija. Jei paaiškės, kad draudimo bendrovės pateikti duomenys yra klaidingi, reikalaukite šios draudimo bendrovės juos kuo skubiau ištaisyti.

Įsigijusiems „nurašytą“ transporto priemonę
Kada draudimo įmonė priimą sprendimą, jog transporto priemonę ekonomiškai netikslinga remontuoti?

Vadovaujantis Vyriausybės patvirtintomis Eismo įvykių metu padarytos žalos nustatymo ir draudimo išmokų mokėjimo taisyklėmis, laikoma, kad turtą remontuoti ekonomiškai netikslinga, jeigu būtinos remonto išlaidos yra lygios 75% turto rinkos vertės iki eismo įvykio arba didesnės.

Ar galima naudotis įsigyta transporto priemone, kuri po eismo įvykio buvo „nurašyta“?

Galima, jei po atkuriamojo remonto patvirtinama, kad ji yra tinkamai suremontuota ir yra žmonių sveikatai bei saugumui nepavojinga.  Atstatomojo remonto kokybės įvertinimui būtina ekspertizė, kurią atlieka specializuotos techninę apžiūrą atliekančios įmonės.

Kur ir kokiu būdu gauti dokumentus, kurie reikalingi įsigytos transporto priemonės techninei ekspertizei atlikti?

Dėl transporto priemonės techninei ekspertizei reikalingų dokumentų pateikimo kreipkitės į Jūsų įsigytos transporto priemonės pardavėją arba, gavus šio pardavėjo sutikimą, į draudimo bendrovę, kuri administravo žalą dėl eismo įvykio ir priėmė sprendimą, jog transporto priemonę ekonomiškai netikslinga remontuoti.

Jei žala dėl eismo įvykio buvo administruoja Biuro vardu ir nustatyta, kad transporto priemonės remontas yra ekonomiškai netikslingas, nukentėjęs asmuo dėl techninei ekspertizei reikalingų dokumentų pateikimo gali kreiptis į Biurą su rašytiniu prašymu pateikti: transporto priemonės techninės apžiūros protokolą, transporto priemonės remonto sąmatą, transporto priemonės likutinės vertės skaičiavimą, sugadintos transporto priemonės nuotraukas. Dokumentai yra pateikiami tik transporto priemonės savininkui, todėl, jei prašymą teikia asmuo, kuris eismo įvykio metu nebuvo transporto priemonės savininkas, kartu su prašymu turi būti pateikiamas transporto priemonės įsigijimą patvirtinantis dokumentas (pirkimo-pardavimo sutartį).

Dėl velkama transporto priemone padarytos žalos
Kas atlygina velkama transporto priemone padarytą žalą, kai eismo įvykis įvyko Lietuvoje?
  • Jei velkama transporto priemonė, kurios vairuotojas nebūtinas, eismo įvykio metu buvo sukabinta su drausta velkančia transporto priemone – žalą atlygina velkančios transporto priemonės draudimo bendrovė. Analogišku atveju, tik jei velkančioji transporto priemonė nedrausta, žalą atlygina mūsų Biuras;
  • Jei drausta velkama transporto priemonė, kurios vairuotojas nebūtinas, prieš eismo įvykį atsikabino nuo ją velkančios transporto priemonės – jos padarytą žalą atlygina atsikabinusios transporto priemonės draudimo bendrovė. Analogišku atveju, tik jei velkama transporto priemonė nedrausta, žalą atlygina mūsų Biuras;

Jei žala padaryta su velkama transporto priemone, kurios vairuotojas būtinas, žalą atlygina arba velkančios, arba velkamos transporto priemonės draudimo bendrovė, atsižvelgiant į tai, kuriam iš šių transporto priemonių valdytojų kilo civilinė atsakomybė. Analogišku atveju, esant nedraustai velkančiai arba velkamai transporto priemonei, žalą atlygina mūsų Biuras.

Ar Biuras atlygina žalą, jei eismo įvykį Lietuvoje sukėlė kaltininkas, vairuojantis transporto priemonių junginį, tačiau eismo įvykio deklaracijoje ar policijos pažymoje nurodytas tik kaltininko vairuoto junginio priekabos valst. numeris?

Neatlygina, jei priekaba eismo įvykio metu nebuvo atsikabinusi nuo velkančios transporto priemonės.